Lista produktów do porównania jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Lista wybranych przez Ciebie produktów jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Ilość
Suma
Suma wartości produktów {{ showPrice(priceSum) }} zł

Kompakt WC – jakie ma wymiary?Pojawienie się podwieszanych misek toaletowych nie pozbawiło popularności tradycyjnych rozwiązań. Wciąż chętnie wybieramy kompakt WC. Wymiary, jakie powinien on posiadać, muszą być dostosowane do wielkości łazienki. Wynika to z wygody korzystania zarówno z toalety, jak również innych urządzeń sanitarnych. Zbyt duża
miska WC może nas też pozbawić wolnej przestrzeni i ograniczyć swobodne poruszanie się po łazience. Jak więc wybrać kompakt? Jakie wymiary, ale też inne cechy, powinien on posiadać?

Rodzaje kompaktów WC

Wybierając kompakt WC, wymiary nie są jedynym kryterium, jakim powinieneś się kierować. Poszczególne rodzaje różnią się m.in. odpływem. Trzeba zwrócić uwagę, czy instalacja kanalizacyjna odprowadzana jest w podłodze czy w ścianie. Od tego zależy, czy będziemy szukać kompaktu z odpływem bocznym (instalacja w ścianie) czy dolnym (instalacja w podłodze). Odpływ poziomy ma oznaczenie 010, a pionowy 020. Nie bez znaczenia jest też pojemność zbiornika spłukującego. Optymalna wartość i też najczęściej występująca wynosi 6 l. Jeżeli zależy nam na oszczędzaniu wody, to można wyposażyć kompakt w przycisk dwudzielny, pozwalający na wybór opcji spłukiwania 3 l lub 6 l.

Przy wyborze WC kompaktu należy również zwrócić uwagę na miejsce doprowadzenia wody do zbiornika. Może być ono umiejscowione z lewej lub z prawej strony. Na rynku dostępne są także zbiorniki z opcją podłączenia wody od dołu.

Kompakty WC możemy podzielić ponadto ze względu na sposób spłukiwania. Ciekawym, nowoczesnym rozwiązaniem są kompakty bezkołnierzowe. Dostępne jest rozwiązanie ze zredukowanym kołnierzem, oznacza to, że jest on niższy i łatwiej utrzymać higienę niż przy rozwiązaniu kołnierzowym. Misa nie posiada obrzeża, co wpływ zarówno na czystość i higienę toalety, jak również na oszczędność wody, jak i miejsca w łazience. Warto wiedzieć, że kołnierz nie wpływa na wielkość całego kompaktu.  

Kompakt WC – wymiary adekwatne do metrażu łazienki

Wybierając kompakt, powinieneś znać metraż swojej łazienki, jak również rozmieszczenie poszczególnych sprzętów i mebli. Aby można było wygodnie korzystać z WC, po obu stronach należy pozostawić nie mniej niż 20 cm wolnej przestrzeni. Przed toaletą powinno pozostać takiej przestrzeni ok. 60-80 cm lub więcej. Wymiary kompaktu będą w znaczącym stopniu uzależnione od wielkości pomieszczenia. W tego typu toaletach mechanizm spłukiwania pozostaje widoczny, a WC zajmuje więcej miejsca, niż podwieszane modele.

Typowy kompakt będzie miał wymiary o następujących parametrach: głębokość ok. 65 cm, wysokość ok. 76 cm i szerokość ok. 35 cm. Są jednak toalety, których wielkość została zminimalizowana, przykładowo przy głębokości nawet do 60 cm. Takie kompakty przeznaczone są przede wszystkim do mniejszych, węższych łazienek.

Komfort i wygoda użytkowania

Wpływ na te dwie kluczowe dla użytkownika cechy mają kształt misy, ale również zastosowane technologie. Misa może być okrągła lub kwadratowa. Zaokrąglone krawędzie subtelnie łagodzą często chłodną i surową nowoczesną stylizację . Kwadratowe natomiast  cechują się oryginalnym wyglądem. Ma to też wpływ na wymiary kompaktu. Owalna w wielu przypadkach zajmuje mniej miejsca niż kwadratowa. Zbiorniki posiadają różne kształty, są o zaokrąglonych krawędziach, owalne oraz o kształcie bardziej symetrycznym, prostokątnym.

Warto też zwrócić uwagę, czy deska jest wolnoopadająca. Jednym z nowszych rozwiązań jest system CleanOn. Misa jest pozbawiona kołnierza, przez co spłukiwana woda dociera do każdego zakamarka, dokładnie czyszcząc toaletę. Sprzyja to oszczędności wody, ale też wpływa na nowoczesny, minimalistyczny design. Tańszym rozwiązaniem od CleanOn jest system SimpleOn - są to kompakty ze zredukowanym kołnierzem.

Zobacz kolejne porady w tej kategorii

Gdzie kupić nasze produkty