Lista produktów do porównania jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Lista wybranych przez Ciebie produktów jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Ilość
Suma
Suma wartości produktów {{ showPrice(priceSum) }} zł

Jak wybrać umywalkę?

Jak wybrać umywalkę?

Okrągła, prostokątna czy narożna, nablatowa, naszafkowa czy wpuszczana, a może podwójna? Sklepy i markety budowlane oferują dziś tak wiele różnorodnych modeli umywalek, że jej wybór staje się prawdziwym wyzwaniem. Jaką umywalkę wybrać i na co zwrócić uwagę, by wygodnie nam się z niej korzystało?

Choć umywalka zajmuje w łazience znacznie mniej miejsca niż wanna czy kabina prysznicowa, to statystycznie rzecz biorąc, właśnie przy niej spędzamy najwięcej czasu. To przy niej wykonujemy gros z czynności higienicznych – od mycia zębów, po makijaż czy golenie. To od jej parametrów zależy nasz codzienny komfort. Dlatego też, przygotowując się do zakupów elementów wyposażenia łazienki, to na umywalkę warto zwrócić szczególnie baczną uwagę. Od czego zacząć?

Jakie są rodzaje umywalek?

Minęły czasu, gdy kupując umywalkę mogliśmy co najwyżej zdecydować o jej rozmiarze. Obecnie w sklepach i marketach budowlanych znajdziemy szeroką paletę zróżnicowanych kształtów i form, rodzajów i wybarwień ceramiki. Podzielić je można ze względu na sposób montażu na ścienne i nablatowe. Te ostatnie zaś na montowane bezpośrednio na blacie, lub schowane w nim w różnym stopniu. Podblatowe podwiesza się pod płaszczyzną blatu, wpuszczane mają krawędź na poziomie blatu, zaś półblatowe – są w nim skryte na określoną wysokość. Oprócz tego do wyboru mamy również umywalki naszafkowe – czyli takie, które są wbudowane w dostosowaną szafkę stojącą, a także wolnostojące.

Ze względu na kształt wyróżnia się umywalki prostokątne i – rzadziej spotykanie – kwadratowe i narożne, okrągłe i owalne, a także cały wachlarz modeli asymetrycznych. Ze względu na materiał zaś wyróżnić możemy najpopularniejsze umywalki ceramiczne, ale również szklane, z konglomeratu, kamienne, a nawet drewniane…

Umywalka według Twoich potrzeb

 

No dobrze, ale jak z tego morza możliwości wybrać rozwiązanie, które będzie pasować do naszej łazienki, i co ważniejsze – do naszych potrzeb. Zacznijmy od specyfiki pomieszczenia. Bardzo często rodzaj umywalki, na którą możemy się zdecydować zdeterminowany jest aranżacją łazienki. Po rozmieszczeniu głównych elementów jak wanna, czy muszla toaletowa, dowiemy się ile mamy miejsca i jaki model wchodzi w grę. Wymiary umywalki warto dobrać proporcjonalnie do wnętrza. Standardowa szerokość mieści się zazwyczaj w przedziale od 40 do 70 cm. Obowiązuje tu prosta zasada – im szersza umywalka, tym powinna być płytsza, i odwrotnie, im węższa, tym należy szukać modeli głębszych. Z kolei wysokość montażu umywalki zależy przede wszystkim od wysokości użytkowników.

Warto również, by wszystkie ceramiczne elementy pochodziły z oferty jednego producenta, lub wręcz z jednej linii produktowej – tylko wówczas mamy pewność, że ich odcień będzie idealnie do siebie pasował. Dlatego dobrym pomysłem jest zwrócenie uwagi na kolekcje np. LARGAMODUO czy CREA, która obejmuje różne modele umywalek, ale również mis toaletowych, wanien i dostosowanych mebli.

 

Montując umywalkę warto zatroszczyć się również o przestrzeń, która pozwoli nam swobodnie poruszać się przy niej. Nie montujmy umywalki przy samej ścianie czy przy narożniku – będzie nam niewygodnie. O ile mamy taką możliwość – sprawdzi się za to duży blat, na który będziemy mogli odłożyć drobiazgi, lub szafki z dużą liczbą schowków. Warto przy tym pamiętać, że szuflady ułatwią utrzymanie porządku wśród kosmetyków i akcesoriów, zaś półki przeznaczone są raczej do przechowywania większych rzeczy – środków czystości i ręczników.

 

Jak wybrać umywalkę? 1
Jak wybrać umywalkę? 2

Zobacz kolejne porady w tej kategorii

Gdzie kupić nasze produkty