Lista produktów do porównania jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Lista wybranych przez Ciebie produktów jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Ilość
Suma
Suma wartości produktów {{ showPrice(priceSum) }} zł

Jak czyścić gres matowy ze strukturą?

jak czyścić gres matowy
Matowe płytki gresowe ze strukturą cieszą się ostatnimi czasy rosnącą popularnością. Warto wiedzieć, że w ich przypadku szczególnie ważna jest kwestia czystości. Na matowym gresie bowiem wszelkiego rodzaju zabrudzenia są widoczne. Dlatego konserwacji należy dokonywać możliwie często, aby móc cieszyć się wyjątkową estetyką tego materiału. Podczas mycia gresowych płytek podłogowych znaczenie ma wybór preparatu, materiał, którym czyścimy, a także odpowiednie zabezpieczenie po zakończeniu mycia.

Czym różni się gres matowy ze strukturą od innych rodzajów tego materiału?

Na rynku można znaleźć co najmniej kilka rodzajów podłogowych płytek gresowych, które dzielimy na:

 

- Szkliwione

- Nieszkliwione

 

Te z kolei, mogą występować w kilku rodzajach powierzchni:

- Matowej

- Matowej ze strukturą (np. płytki imitujące kamienie, drewno)

- Polerowanej (płytki cechują się wówczas lustrzanym wyglądem)

- Lappato (półpolerowanej) – dotyczy tylko płytek szkliwionych

 

W przypadku szkliwionego gresu matowego często spotykanym problemem są smugi i zabrudzenia, które pojawiają się wkrótce po położeniu płytek. Niestety są one dość trudne do usunięcia, przez co konieczne będzie regularne i stosunkowo częste mycie. Ostatecznie jednak wyjątkowa estetyka tego typu płytek wydaje się „warta zachodu”.

Dlaczego warto wybrać płytki gresowe i gdzie je położyć?

Płytka gresowa jest materiałem wysoko spieczonym, wypalanym w wysokiej temperaturze. Charakteryzuje się bardzo niską nasiąkliwością wodną. Jest płytką uniwersalną, ponieważ cechuje się dużą trwałością, mrozoodpornością oraz zastosowaniem zarówno na ściany, jak i na podłogi, schody, balkony, tarasy.

Ważne, aby przed wyborem płytek, zwrócić uwagę na ich parametry takie jak: antypoślizg, klasa ścieralności, rodzaj wykończenia. Nie należy montować np. na tarasach płytek polerowanych, gdyż substancje ścierające (np. piasek) mogą uszkodzić ich powierzchnię, a w trakcie zmiennych warunków pogodowych będą one wyjątkowo śliskie.

Czyszczenie matowych płytek gresowych

Wybierając środki oraz narzędzia niezbędne do czyszczenia płytek gresowych, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim rodzaj wykończenia powierzchni gresowej.

W przypadku dobrania niewłaściwych środków i narzędzi do czyszczenia można uszkodzić ich powierzchnię. Dotyczy to szczególnie płytek gresowych polerowanych. Do ich czyszczenia nie należy używać narzędzi o ostrym wykończeniu (np. druciane szczotki, szczotki z ostrym włosiem) oraz nie używać środków czyszczących z mikrogranulkami itp. dodatkami, które mogą uszkodzić polerowaną powierzchnię.

Do czyszczenia płytek gresowych nie jest konieczne używanie specjalistycznych preparatów. Decydując się na preparat, należy zwrócić uwagę, do jakiego rodzaju powierzchni jest on przeznaczony oraz przede wszystkim należy ściśle przestrzegać instrukcji dołączonej przez Producenta. Warto przeprowadzić próbę czyszczenia na niewidocznej powierzchni.

Decydując się na różnego rodzaju impregnaty, środki zwiększające połysk, należy pamiętać, że spowodują one powstanie na powierzchni płytki dodatkowej warstwy, którą z czasem trzeba będzie odnawiać. Płytki Cersanit S.A. nie wymagają stosowania żadnych dodatkowych środków. Jeśli Klient decyduje się na tego typu produkty, musi ściśle przestrzegać dołączonej instrukcji i podobnie jak np. w przy fugowaniu przeprowadzić test na niewidocznej powierzchni.

Matowe płytki podłogowe z gresu ze strukturą, dzięki swojej budowie, posiadają naturalne właściwości antypoślizgowe. Nie ma więc konieczności tworzenia jej przy użyciu specjalnego preparatu. Szczególną uwagę zwróćmy na to, czy środek czyszczący nie nabłyszcza, ponieważ lśniącą powłokę jest później bardzo trudno usunąć.

Stosowanie preparatów nabłyszczających do płytek matowych wywiera na nie wręcz destruktywny wpływ. Dlatego powinniśmy unikać pomyłki za wszelką cenę! - potwierdza specjalista ds. kontroli jakości.

Preparat do czyszczenia gresu należy nanieść na plamy i zabrudzenia - jeśli są one bardzo mocne, najlepiej będzie odczekać od 5 do 10 minut. Później powierzchnię należy dokładnie spłukać czystą wodą. Pamiętajmy również, że gres matowy ze strukturą - jak każda inna powierzchnia - zaraz po czyszczeniu jest bardzo śliski. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy chodzić po niewyschniętej powierzchni - zarówno ze względów bezpieczeństwa, jak i efektu mycia.

Domowy sposób na mycie płytek gresowych ze strukturą

Nie zawsze zachodzi konieczność stosowania specjalnego preparatu do matowych płytek gresowych - zwłaszcza jeśli zabrudzenia nie są zbyt mocne albo akurat nie mamy takiego pod ręką. Bez większego problemu możemy stworzyć własny - skuteczny i tani płyn do mycia płytek.

Tak naprawdę wystarczy nam ocet i trochę ciepłej wody (mieszamy je w proporcjach 1:5). Przed czyszczeniem należy usunąć kurz z powierzchni gresu - przy pomocy odkurzacza lub suchej szmatki. Następnie wlewamy nasz domowy preparat do spryskiwacza i rozprowadzamy równomiernie na płytkach. Teraz dokładnie przecieramy powierzchnię przy użyciu miękkiej szmatki (takiej, która nie zostawia po sobie nitek ani smug). Po skończonej pracy spłukujemy wszystko wodą i czekamy na wyschnięcie.

 

Zobacz kolejne porady w tej kategorii

Gdzie kupić nasze produkty