Lista produktów do porównania jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Lista wybranych przez Ciebie produktów jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Ilość
Suma
Suma wartości produktów {{ showPrice(priceSum) }} zł

Czym zmyć silikon z płytek?

Czym zmyć silikon z płytek
Podczas prac remontowych w domu często zdarza się, że na płytkach pozostaną resztki silikonu, który znalazł się tam przez naszą nieuwagę. Usunięcie go „na świeżo” nie jest trudne. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy już zdąży zastygnąć?

Pozbywanie się silikonu z płytek bez użycia specjalnych preparatów – „na sucho”

Jest kilka sposobów, którymi możemy spróbować usunąć silikon „od ręki” - bez konieczności wycieczki do sklepu i kupowania specjalnego preparatu. Te metody bazują na wykorzystaniu przedmiotów i substancji, które większość z nas ma w skrzynce z narzędziami - lub w kuchni.

Usuwanie silikonu przy użyciu nożyka

Najczęściej silikon z płytek usuwa się przy pomocy ostrego nożyka. Z prostego powodu - bo jest to skuteczne! Wystarczy, że przyłożymy ostrze do płytki i pod odpowiednim kątem zaczniemy zeskrobywać silikon z jej powierzchni. Warto jednak uważać, bowiem łatwo o rysy i uszkodzenia płytek - a tego przecież nie chcemy. Cały proces jest dość czasochłonny - musimy bowiem usuwać silikon nożykiem milimetr po milimetrze, miarowo przesuwając ostrze po powierzchni płytki. Trzeba będzie więc uzbroić się w cierpliwość!

Starcie silikonu twardą szmatką

Jeśli silikonu na płytkach jest niewiele - możemy spróbować go zetrzeć przy pomocy twardej szmatki. Dociśnijmy ją po prostu mocno do powierzchni, na której znajduje się silikon i pocierajmy energicznie przez kilkanaście sekund. Całkiem możliwe, że na tym skończy się nasza praca. To rozwiązanie jest szczególnie skuteczne w przypadku stosunkowo świeżych plam - jeśli po zakończeniu pracy zorientowaliśmy się, że odrobina silikonu znalazła się na naszych płytkach.

Czy da się usunąć silikon octem?

Innym domowym sposobem na pozbycie się silikonu z płytek jest użycie octu. Wystarczy, że polejemy go trochę na silikonowe zabrudzenie i odczekamy kilka minut, aby materiał się rozpuścił. Potem - twardą stroną gąbki przecieramy energicznie to miejsce. W przypadku wyjątkowych zabrudzeń ten sposób może się co prawda nie sprawdzić - zawsze jednak warto spróbować. A nuż uda nam się rozwiązać problem bez większego wysiłku?

Co zrobić, gdy najprostsze rozwiązania nie działają?

Niestety domowe sposoby na usuwanie silikonu z płytek nie zawsze się sprawdzają. Może nam też po prostu zabraknąć cierpliwości. W takich sytuacjach będziemy już musieli udać się do sklepu i wyposażyć w specjalny preparat, przy pomocy którego będziemy mogli usunąć silikon z płytek.

Specjalistyczne preparaty rozpuszczające silikon.

Musimy w ich przypadku zachować jednak bardzo dużą ostrożność - są bowiem silnie toksyczne. Załóżmy rękawice i otwórzmy okna w pomieszczeniu. Następnie nanieśmy preparat na silikon i odczekajmy kilka minut, aż zamieni się on w pastę. Później powierzchnię należy dokładnie oczyścić, aby zabezpieczyć się przed szkodliwym działaniem. Ostatni krok to wietrzenie pomieszczenia, dopóki nie pozbędziemy się drażniącego zapachu. Preparat do usuwania silikonu powinien być również wyposażony w narzędzie, przy pomocy którego będziemy mogli usunąć rozpuszczoną substancję.

 

Zobacz kolejne porady w tej kategorii

Gdzie kupić nasze produkty