Lista produktów do porównania jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Lista wybranych przez Ciebie produktów jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Ilość
Suma
Suma wartości produktów {{ showPrice(priceSum) }} zł

Rodzinna łazienka – jak ją urządzić?

Rodzinna łazienka – jak ją urządzić?

Jedna łazienka dla całej rodziny – to spore wyzwanie. Jak ją zaprojektować i wyposażyć, by spełniała potrzeby i oczekiwania wszystkich domowników – zarówno tych najmłodszych, jak i najstarszych? Oto kilka rad.

Bez dwóch zdań łazienka, szczególnie łazienka rodzinna, to jedno z najbardziej intymnych i najczęściej użytkowanych miejsc w domu. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę ile osób korzysta z niej w ciągu każdego dnia. To tu przygotowujemy się rano do pracy i szkoły, a także wieczorem do nocnego odpoczynku. Nie tylko myjemy, ale też golimy, czeszemy, malujemy, odpoczywamy, a nierzadko również rozmawiamy przez telefon, czytamy i gramy… Mało tego, każdy z domowników może mieć względem łazienki nieco inne, lub zupełnie inne oczekiwania. Jedni wolą wannę, inni szybki prysznic, kobietom zależy na wygodnym miejscu do wykonania makijażu, rodzice zaś chcą bezpiecznie umyć dzieci… Jak pogodzić te potrzeby?

rodzinna łazienka

Wielofunkcyjność

Zacznijmy od tego, że rodzinna łazienka musi być przede wszystkim wielofunkcyjna i wypełniona kompromisami. Rozwiązaniem częstego dylematu: kabina prysznicowa czy wanna, jest osłonięcie tej ostatniej odpowiednim parawanem, lub zakup dużego i głębokiego brodzika.  Receptą na brak miejsca na kosmetyki i środki czystości – a tych w rodzinnych łazienkach jest zawsze bardzo dużo – są pakowne i podręczne meble, zlokalizowane w okolicach umywalki półeczki. Warto również wykorzystać dosłownie każdą przestrzeń do przechowywania. Detergenty swoje miejsce mogą znaleźć za, lub w obudowie wanny, natomiast ręczniki i szlafroki na haczykach lub drabinkowych grzejnikach. Z kolei poranne kłótnie o dostęp do łazienki może zakończyć (o ile miejsce na to pozwoli) zainstalowanie dwóch umywalek i szerokiego blatu.

Bezpieczeństwo

Choć na ogół decyzje zakupowe podejmują dorośli, planując wyposażenie łazienki koniecznie trzeba pamiętać o potrzebach i bezpieczeństwie osób najmłodszych i… najstarszych. Antypoślizgowe maty – zarówno na podłodze, jak i w wannie lub brodziku, zapobiegną upadkowi. Odpowiednie uchwyty przy wannie, schodki z gumowymi nakładkami na nóżki, stołeczek w kabinie czy nakładki na deskę – ułatwią codzienną higienę.

W przypadku łazienek, z których korzystają dzieci i seniorzy bardzo przydatne okazują się również baterie z termostatem. Ich zastosowanie gwarantuje szybsze i łatwiejsze ustawienie temperatury wody, ale nie tylko. Wiele z dostępnych modeli ma również blokadę uniemożliwiającą wypłynięcie zbyt gorącej wody, a tym samym minimalizującej ryzyko poparzeń.

Wybierając sprzęty do rodzinnej łazienki poszukujmy też rozwiązań ułatwiających utrzymanie jej w czystości. Odpowiednie zabezpieczające przed gromadzeniem się kamienia powłoki na kabinie prysznicowej i armaturze (np. proekologicznych baterii z kolekcji MAYO), czy pozbawione kołnierzy miski toaletowe w technologii CleanOn, sprawią, że sprzątanie będzie łatwiejsze i potrwa krócej.

Zobacz kolejne porady w tej kategorii

Gdzie kupić nasze produkty