Lista produktów do porównania jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Lista wybranych przez Ciebie produktów jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Ilość
Suma
Suma wartości produktów {{ showPrice(priceSum) }} zł

Jakie rośliny są najlepsze do łazienki?

Wiele kwiatów doniczkowych z pewnością poradzi sobie w łazience. Wydawać, by się mogło, że będzie to dla nich szczególnie trudne miejsce, aczkolwiek jak się okazuje, wcale tak nie jest. Na wysokości zadania staną szczególnie rośliny tropikalne, które uwielbiają obecność wilgoci i wysokiej temperatury. Wśród nich są również takie, które po wstawieniu do łazienki będą kwitnąć znacznie dłużej. Dla wielu gatunków roślin jest to również jedyna szansa na to, by odbudować swoją odporność na szkodniki i choroby. O jakich roślinach mowa?

Jak uprawiać kwiaty w łazience?

Rośliny doniczkowe umieszczone w łazience nie wymagają zbyt dużej uwagi. Świetnie bowiem sobie w niej poradzą — o ile zastosujemy się do kilku ważnych wskazówek. Zdaniem florystki z jednej z warszawskich kwiaciarni, najważniejsze jest to, by doniczek z kwiatami nie stawiać w pobliżu środków chemicznych. Jak mówi ekspertka — „chemiczne opary mogą zahamować ich rozwój”. Należy unikać również stawiania roślin przy pojemnikach z mydłem. Nie można zapominać o tym, żeby łazienkę regularnie wietrzyć. Warto również pamiętać, żeby zmniejszyć częstotliwość podlewania kwiatków. W wilgotnych miejscach nie potrzebują one bowiem dużych ilości wody. Pod żadnym pozorem doniczek nie można także stawiać na parapetach. Wynika to z faktu, iż zazwyczaj rośliny lubiące wilgoć, nie tolerują obecności słońca.

Jakie rośliny można postawić w łazience?

Zdecydowana większość z nich to rośliny tropikalne, których nie spotkamy w naszym klimacie. Pochodzą głównie z Ameryki Środkowej oraz Południowej. Lubią wilgoć, ciepło oraz nie wymagają dużego nasłonecznienia. Idealnie nadają się do postawienia w łazience:

• Storczyki — pięknie prezentują się w każdej łazience. W dodatku dodają jej elegancji i smaku. Należy jednak pamiętać, że nie tolerują one dużych ilości wody w doniczce. Preferują półcień, chociaż można je także wystawić na słońce. Niestety jednak są wymagające w pielęgnacji i ciężkie do uprawiania w doniczce;
• Zielistka — ma piękny kwiatostan oraz liście ozdobione jasną obwódką. Najlepiej umieścić ją na łazienkowej, wysokiej półce lub bezpośrednio pod sufitem;
• Skrzydłokwiat — urzeka swoimi kwiatami, które potrafią kwitnąć nawet przez większość roku. Oczywiście o ile otoczy się je odpowiednią opieką. Jego białe kwiaty pięknie prezentują się z soczystą zielenią liści. Pod żadnym pozorem nie należy go jednak stawiać w pełnym słońcu, trzeba również pamiętać o regularnym podlewaniu. W przeciwnym razie liście skrzydłokwiatu zaczną opadać;
• Monstera — to jeden z ulubionych kwiatów Polaków. Niezmiennie od kilku lat cieszy się ona bowiem olbrzymią popularnością. Dobrze znosi miejsca nasłonecznione, choć preferuje półcień.

Jak dobrać roślinę do łazienki?

Na samym końcu warto jeszcze wspomnieć o tym, czym należy kierować się, wybierając rośliny doniczkowe do łazienki. Ważny jest przede wszystkim ich metraż. Nie wszystkie roślinki zmieszczą się w łazienkach o małej powierzchni, tak jak np. monstera. Trzeba pamiętać również o tym, by nie wstawiać rośliny do łazienek, w których wywiesza się pranie. W przeciwnym razie kwiaty bardzo szybko stracą swój dobry wygląd. Ważnym parametrem jest również to, czy w łazience obecne są okna. W pomieszczeniach ciemnych i pozbawionych światła dziennego wskazane jest zainstalowanie lamp, które zastąpią brakujące w łazience światło słoneczne. Należy je włączać na co najmniej 10 godz. dziennie.

Zobacz kolejne porady w tej kategorii

Gdzie kupić nasze produkty