Lista produktów do porównania jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Lista wybranych przez Ciebie produktów jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Ilość
Suma
Suma wartości produktów {{ showPrice(priceSum) }} zł

Jak myć ręce

Zadbaj o siebie – myj dokładnie ręce. Pozwoli to oczyścić je z 90% bakterii!

W dobie panującej pandemii koronawirusa każdy z nas stara się dostosowywać do różnych wytycznych, które mają na celu chronić przed zakażeniem. Jedną z najważniejszych rzeczy, oprócz niewychodzenia z domu bez potrzeby, jest regularne i dokładne mycie rąk, które  zapobiega rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19. Pojawia się pytanie, jak robić to skutecznie? To bardzo proste, wystarczy, że zapamiętasz kilka podstawowych zasad!

Ogromne znaczenie czystych rąk

W ciągu dnia, na naszych rękach zbiera się wiele bakterii. Wystarczy uścisk dłoni, dotykanie różnych produktów w sklepie lub chwycenie klamki w miejscu publicznym, aby na naszych dłoniach zebrały się bakterie. Nieświadomy dotyk naszej twarzy jest najprostszym sposobem, aby wszelkie zarazki przedostały się drogą kropelkową do naszego organizmu. Dlatego właśnie regularne mycie rąk to najlepszy sposób, aby zapobiec przedostaniu się bakterii do ust, nosa lub oczu. Z tego względu rzeczą podstawową jest, aby po każdym wyjściu do sklepu, apteki, na stację benzyną czy jakimkolwiek kontakcie z inną osobą umyć dokładnie i starannie całe ręce. Robiąc to dobrze, zapewniamy sobie podstawową ochronę przed wirusem.

Jak dobrze myć ręce?

Przede wszystkim nasze dłonie powinnyśmy myć pod ciepłą wodę przez minimum pół minuty. Mydło należy rozprowadzić czubkami palców zarówno na wierzchu, jak i spodzie dłoni, między palcami, na kciukach oraz nadgarstkach. Krótko mówiąc – na całej powierzchni dłoni powinno znajdować się mydło. Aby mieć pewność, że nawet trudnodostępne zakamarki dłoni będą wyczyszczone, warto spleść dłonie od strony wewnętrznej i umyć wnętrze dłoni pocierając przestrzenie międzypalcowe. Kciuk należy objąć ręką i oczyszczać okrężnymi ruchami dłoni i na przemian. Po namydleniu obydwu nadgarstków, starannie spłukujemy dłonie przy dużej ilości wody, aby mieć pewność, że całe mydło zostało usunięte. Na sam koniec suszymy je starannie wycierając w ręcznik. Jeżeli myjemy ręce w miejscu publicznym, wodę zakręcamy przy użyciu ręcznika papierowego i nie dotykamy elementów wyposażenia świeżo umytymi dłońmi.

Najważniejsze czynniki – czas mycia oraz powierzchnia dłoni

Najistotniejsze w całym procesie mycia rąk jest czas oraz powierzchnia skóry, którą poddajemy oczyszczaniu. Jeszcze kilka miesięcy temu niewiele osób zastanawiało się, czy myje ręce wystarczająco długo i dokładnie, pamiętając o zewnętrznej powierzchni dłoni, kciukach oraz opuszkach palców. Co jest najważniejsze przy myciu rąk? Przede wszystkim sama czynność powinna trwać minimum 30 sekund. Aby mieć pewność, że myjemy ręce odpowiednio długo, warto w tym czasie zaśpiewać refren naszej ulubionej piosenki. Czyszczenie rąk w akompaniamencie muzyki od razu staje się przyjemniejsze! Dokładność w myciu dłoni polega na tym, aby umyć ich wewnętrzną, jak zewnętrzną stronę. Nie możemy zapominać o kciukach, powierzchni między palcami oraz opuszkach tuż przy paznokciach, gdzie zbiera wiele bakterii. Pamiętając o tych dwóch ważnych czynnikach jesteśmy w stanie oczyścić nasze dłonie nawet z 90% bakterii!

O czym jeszcze należy pamiętać?

Poza regularnym i starannym myciem rąk należy pamiętać o innych, równie ważnych zasadach, których należy przestrzegać. Kiedy kaszlemy lub kichamy, usta powinno się zakrywać nie dłońmi, lecz łokciem. W ten sposób mniej wirusów i bakterii znajdzie się na rękach. Nie należy również wychodzić z domu, gdy nie jest to konieczne. Tymczasowa izolacja od reszty społeczeństwa pozwala zapobiec masowemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Jeżeli jednak musimy wyjść do sklepu lub apteki, pamiętajmy o zachowaniu bezpiecznego odstępu od innych, czyli ok. 1 metra. Jeśli mamy objawy wirusa COVID-19 lub mieliśmy kontakt z osobą zakażoną, należy natychmiast poinformować telefonicznie stacje sanitarno-epidemiologiczną. Przestrzeganie tych zasad pozwoli uchronić przed tym groźnym wirusem nie tylko nas samych, lecz również inne osoby. Dbajmy o siebie i  innych!

Zobacz kolejne porady w tej kategorii

Gdzie kupić nasze produkty