Lista produktów do porównania jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Lista wybranych przez Ciebie produktów jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Ilość
Suma
Suma wartości produktów {{ showPrice(priceSum) }} zł

Jak domowym sposobem odetkać zatkany prysznic?Najprostszym sposobem na zatkany prysznic jest zapobieganie niedrożności odpływu. Czasami jednak zapominamy o tym, aby regularnie usuwać zabrudzenia, wypłukując je wrzątkiem z solą. Dobrym sposobem jest ponadto zastosowanie specjalnych nakładek i sitek, które hamują przedostawanie się włosów i innych zabrudzeń do odpływu. Jeżeli już dojdzie do zatkania prysznica, nie trzeba od razu sięgać po żrące środki chemiczne, będące niebezpieczne dla naszego zdrowia. Wypróbuj sprawdzone domowe sposoby.

Przepisy na domowe środki do udrażniania rur

Pierwszym preparatem, który przygotujesz samodzielnie w domu, jest soda oczyszczona z octem. Do rury trzeba wsypać szklankę sody, po czym zalać taką samą ilością octu. Koniecznie przykryj odpływ korkiem, aby mieszanka nie wypłynęła z powrotem. Nie nachylaj się ponadto nad odpływem, ponieważ z rur mogą wydobywać się opary podrażniające oczy. Po upływie ok. 30 minut wlej do odpływu zagotowaną wodę.

Innym rozwiązaniem jest połączenie sody oczyszczonej z solą. Postępujemy w ten sam sposób, jak we wcześniej wspomnianym przykładzie, również korzystając z octu, a później z gorącej wody. Przy wyjątkowo dużej niedrożności i trudnym problemie ocet można dodatkowo podgrzać, wykazuje się wtedy skuteczniejszym działaniem.

Możesz też spróbować aspiryny. Dwie kapsułki wrzucamy do odpływu i zalewamy szklanką octu. Dostrzeżesz mocne wrzenie. Kiedy dźwięk ustąpi po kilku minutach, puść ciepłą wodę.

Przy użyciu specjalnych narzędzi

Czasami jednak niedrożność jest na tyle duża, że przygotowane domowymi sposobami środki nie są wystarczająco skuteczne. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem jest użycie gumowego przepychacza. Działa na zasadzie tworzonego podczas pompowania ciśnienia. W ten sposób wypycha zator. W ostateczności możemy też sięgnąć po detergenty, które są w postaci płynów, granulek i proszku. Mają bardzo silne działanie, niestety też mogą okazać się niebezpieczne dla naszego zdrowia i samopoczucia. Są ponadto szkodliwe dla środowiska. Korzystamy z nich tylko w gumowych rękawiczkach.

Jak czyścić odpływ liniowy?

Alternatywą dla klasycznego prysznica z brodzikiem jest prysznic typu walk-in z odpływem liniowym. On również może się zatykać. W jaki sposób poradzić sobie z jego udrożnieniem? W pierwszej kolejności zdejmujemy maskownicę, co czego wykorzystujemy haczyk lub kluczyk. Usuwamy zabrudzenia z korytka odpływu oraz spodu maskownicy. Warto to robić często i regularnie, ponieważ osadzają się tutaj m.in. pozostałości po żelu i szamponie, a niekiedy też włosy. Jeśli odpływ jest zatkany, możemy skorzystać z wymienionych wyżej domowych sposobów na ich odetkanie. Warto jest wybrać jednak odpływ liniowy wyposażony w wyjmowany syfon. Nazywamy go inaczej suchym syfonem, dzięki niemu zdecydowanie łatwiej jest usunąć zabrudzenia z wnętrza odpływu.

Najbardziej charakterystycznym objawem zatkanego odpływu jest wolno spływająca woda. Im wcześniej zareagujesz, tym szybciej i łatwiej, bez pomocy fachowca odetkasz prysznic.

Zobacz kolejne porady w tej kategorii

Gdzie kupić nasze produkty