Lista produktów do porównania jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Lista wybranych przez Ciebie produktów jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Ilość
Suma
Suma wartości produktów {{ showPrice(priceSum) }} zł

Czyszczenie odpływu liniowego - krok po kroku

Czyszczenie odpływu liniowego - krok po kroku

Zalety odpływów liniowych spowodowały, że aranżacja łazienki z ich użyciem to jeden z najszybciej rozwijających się trendów w obszarze projektowania przestrzeni kąpielowych. Coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnych brodzików, aby zyskać eleganckie i minimalistyczne wnętrze w nowoczesnym stylu.

ZALETY ODPŁYWÓW LINIOWYCH

Odpływ liniowy to przede wszystkim estetyczny i schludny wygląd przestrzeni przeznaczonej na prysznic oraz całej łazienki. Dzięki swojej płaskiej i niskoprofilowej konstrukcji, odpływ staje się dyskretnym elementem, który można z łatwością dopasować do designu wnętrza. Wbrew obawom niektórych inwestorów odpływy liniowe bardzo skutecznie odprowadzają nagromadzoną wodę. Ich szeroka powierzchnia minimalizuje zalanie podłogi, dzięki czemu mogą być zastosowane nawet w dużych pokojach kąpielowych i sanitariatach przeznaczonych dla dużej liczby osób, na przykład na basenach. Zaletą odpływów liniowych jest także łatwość czyszczenia w porównaniu do tradycyjnych kratek, które wymagają skomplikowanego demontażu i z których znacznie trudniej jest usunąć widoczne zanieczyszczenia. Decyzja o zamontowaniu odpływu liniowego może wiązać się również ze stworzeniem przyjaznej przestrzeni kąpielowej dla osób starszych i dotkniętych różnymi ograniczeniami ruchowymi.

Zalety odpływów liniowych

CZYSZCZENIE ODPŁYWU LINIOWEGO

Podstawą utrzymania odpływu liniowego w dobrym stanie jest regularne czyszczenie go z nagromadzonych nieczystości. Na szczęście nie jest to czynność skomplikowana i można ją wykonać sprawnie i szybko. Jak zatem jak czyścić odpływ liniowy? Pierwszym etapem jest dokładne umycie okolic odpływu. Posadzka powinna być wyszorowana szczotką lub mopem, aby zetrzeć z niej wszystkie pozostałości po używanych szamponach i żelach pod prysznic. Następnie trzeba zdjąć pokrywę odpływu. Najłatwiej jest to zrobić za pomocą specjalnego haczyka lub klucza. Maskownicę trzeba umyć wodą z dodatkiem detergentu. Kolejnym krokiem jest usunięcie zabrudzeń z syfonu. Odpływy oferowane przez Cersanit wyposażone są w specjalny koszyczek, który umożliwia szybkie czyszczenie. Mycie powinno odbywać się z użyciem  środków dostosowanych do materiału, z jakiego wykonany jest odpływ. W przypadku kolekcji TAKO jest to stal nierdzewna, więc można użyć specjalnych detergentów chemicznych lub ograniczyć się do domowych, skutecznych sposobów i wyczyścić wszystkie elementy na przykład za pomocą roztworu wody z octem.

JAK PRZEPCHAĆ ZAPCHANY PRZEPŁYW?

Nieco bardziej skomplikowane jest czyszczenie odpływu, który uległ zapchaniu przez większe elementy lub nagromadzony kamień. W tym przypadku po otwarciu górnej pokrywy i dokładnym oczyszczeniu syfonu należy użyć silniejszych detergentów przeznaczonych do udrażniania rur i usuwania kamienia. Dobrym sposobem jest użycie przygotowanej w domu mieszaniny składającej się z sody i octu. Substancję umieszcza się w odpływie i zalewa bardzo ciepłą wodą, a następnie należy odczekać parę minut aż całość dokładnie się rozpuści. W niektórych sytuacjach czynność będzie trzeba powtórzyć kilkakrotnie, aby uzyskać zadowalający efekt. Używając środków udrażniających należy pamiętać o zachowaniu środków ostrożności, aby nie dopuścić do poparzenia i uszkodzenia skóry lub oczu. Po skończonych pracach wszystkie elementy trzeba z powrotem zamontować zgodnie z załączoną do zestawu instrukcją. Z decyzją o wyczyszczeniu odpływu nie warto zwlekać i trzeba ją podjąć niezwłocznie po zaobserwowaniu niepokojących sygnałów. Należy do nich między innymi spowolnione spływanie wody podczas kąpieli, które w skrajnych wypadkach może doprowadzić do zalania łazienki i wycieku wody poza nią. Ostrzeżeniem powinno być także pojawienie się nieprzyjemnego zapachu w łazience.

W celu zmniejszenia ryzyka zapychania odpływu do minimum, dobrze jest proces czyszczenia przeprowadzać regularnie, na przykład co dwa tygodnie. Bardzo istotne jest wyposażenie miejsca prysznicowego w odpływy o wysokiej jakości, takie jak oferowane przez Cersanit, które zapewniają odpowiednią przepustowość, dzięki czemu skutecznie odprowadzają duże ilości wody.

DLACZEGO ODPŁYW LINIOWY SIĘ ZAPYCHA?

Podstawą w prawidłowej konserwacji odpływu liniowego jest niedopuszczenie do nagromadzenia się w nim dużej ilości zanieczyszczeń. Można temu zapobiec w bardzo łatwy sposób poprzez szybkie czyszczenie odpływu z włosów i resztek detergentów po każdorazowym korzystaniu z prysznica. Niestety długotrwałe zaniedbanie tej czynności może skutkować poważnym zapchaniem odpływu, który zdoła udrożnić jedynie hydraulik.

Dlaczego odpływ liniowy się zapycha?

Zobacz kolejne porady w tej kategorii

Gdzie kupić nasze produkty